نحوه اجرای صحیح جوشکاری سر به سر میلگرد

آشنایی با معایب جوش سر به سر میلگرد

جوش سر به سر میلگرد، یکی از روش هایی است که درگذشته در برای اتصال میلگردها به یکدیگر مورد استفاده قرار می گرفت. اما به دلیل دیگر استفاده از آن در دنیا منسوخ شده است اما متاسفانه در ایران متداول ترین روش برای اتصال میلگردها می باشد. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب معایب جوش سر به سر میلگرد را بیان کنیم.

آشنایی با روش جوش سر به سر میلگرد

روش هایی زیادی برای متصل کردن میلگردها به یکدیگر وجود دارد که در این بین روش جوش سر به سر میلگرد یکی از روش هایی است که در دهه شصت میلادی در کشور ژاپن بسیار متداول و پرکاربرد بوده است. اما از آنجایی که بعد از استفاده از این روش و بروز خسارت های متعدد، متوجه شده اند این روش، یک روش بسیار پرخطر و ریسک پذیری است و به همین دلیل امروزه در دنیا چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد.

علی رغم این که با پی بردن به معایب این روش و منسوخ شدن آن در دنیا، در کشور ما به عنوان یک روش نوین شناخته شده است و روز به روز مصرف آن بیش از پیش افزایش پیدا می کند. از این رو در این مطلب قصد داریم با بررسی پارامتر های موثر در کیفیت این روش جوشکاری، مهمترین دلایل برای عدم اطمینان بودن این روش را بیان کنیم و در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

آشنایی با روش جوش سر به سر میلگرد
آشنایی با روش جوش سر به سر میلگرد

دلایل عدم پاسخگویی جوش سر به سر میلگرد با گاز اکسی استیلن

از مهمترین معایب جوش سر به سر میلگرد عبارت اند از:

  • از آنجایی که در این روش جوشکاری از گاز اکسی استیلن استفاده می شود، نمی توان میزان حرارت آن را در حین اجرای فرایند کنترل نمود، از این رو، این عامل، نشان دهنده اولین معایب استفاده از روش جوشکاری سر به سر میلگرد می باشد.
  • یکی دیگر از معایب استفاده از این روش، تجربی بودن زمان مورد نیاز برای حرارت دهی می باشد. چرا که نمی توان به طور دقیق و محاسبه شده زمان لازم برای حرارت دهی را تعیین نمود.
  • اپراتور هایی که در این روش به کار گرفته می شوند، باید از مهارت بسیار بالایی برخوردار باشند.
  • از دیگر معایب جوش سر به سر میلگرد، تاثیر دمای محیط بر شکنندگی جوشکاری می باشد. به طوری که هر چه قدر محیط سرد تر باشد، کیفیت جوشکاری پایین تر و شکنندگی آن بیشتر خواهد شد. از این رو، این روش در تمام مناطقی که وضعیت آب و هوای متفاوتی دارند، نتایج مطلوب و یکسانی را برجای نخواهد گذاشت.
  • از مهمترین عوامل دیگر که بر عدم اطمینان بودن این روش تاثیر می گذارد، تاثیرپذیری آن از باد می باشد. علاوه بر موارد گرفته شده، در صورت حرارت دهی به آرماتور ها، ساختار آنها تغییر کرده و مقاومتشان تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد. که این عامل از یکی از مهمترین دلایل برای عدم اطمینان بودن استفاده از روش جوش سر به سر میلگرد می باشد.
دلایل عدم پاسخگویی جوش سر به سر میلگرد با گاز اکسی استیلن
دلایل عدم پاسخگویی جوش سر به سر میلگرد با گاز اکسی استیلن

نحوه اجرای صحیح جوشکاری سر به سر میلگرد

از آنجایی که برای اجرای جوشکاری سر به سر میلگرد پارامتر ها و عوال بسیار زیادی تاثیرگذار هستند در صورت استفاده از این روش در هر کجای سازه باید از قوانین و مقررات مخصوصی استفاده شود و هر لحظه کیفیت و اجرای صحیح جوش، تحت کنترل و نظارت دقیق قرار گیرد.

ضوابط و مقرراتی که برای اجرای این نوع جوش وجود دارد به طور کاملاً سختگیرانه تعیین شده است. به طور مثال یکی از ضوابط و مقرراتی که به وسیله مرکز تحقیقات راه و شهرسازی تعیین شده است، این است که در صورت استفاده از این روش جوشکاری، تمامی جوش ها در هر جای سازه باید به طور چشمی مورد بررسی و نظارت قرار گیرد و هیچ جوشی از قلم نیفتد.

علاوه بر این، برای اطمینان بیشتر کیفیت جوش های صورت گرفته، ناظر باید از هر دویست جوش انجام شده، سی عدد از آنها را به وسیله تست التراسونیک مورد بررسی قرار دهد. این ضوابط به قدری سختگیرانه هستند که در صورت وجود یک جوش مشکل دار، ایراد آن جوش حتماً باید برطرف شود، تا جوشکاری مورد تایید قرار گیرد. و در صورتی که تعداد جوش های اشکال دار از ۲ عدد بیشتر باشد، تمامی جوش ها باید مجدد تست شوند و در طول مدت بررسی هیچ جوش جدیدی زده نشود.

در صورتی که  با روش اولتراسونیک، نقصی در جوشکاری دیده شود، تنها لازم است تا جوش معیوب حذف و جوشکاری مجدد انجام شود و یا اینکه میلگرد هایی با قطر های مشابه اضافه گردد.

نحوه اجرای صحیح جوشکاری سر به سر میلگرد
نحوه اجرای صحیح جوشکاری سر به سر میلگرد

چگونه می توان از اجرای صحیح جوشکاری سر به سر میلگرد، مطمئن شد؟

با توجه به موارد گفته شده، علی رغم اینکه این روش به طور کلی روشی غیر مطمئن و نا ایمن می باشد اما در صورت استفاده از آن تنها به وسیله تست UT می توان از اجرای صحیح آن اطمینان حاصل نمود اما متاسفانه این تست نیاز به پرداخت هزینه بسیار زیادی دارد که نشان دهنده عدم اقتصادی بودن این روش جوشکاری می باشد.

فورجینگ

بهترین روش برای اتصال میلگرد چه روشی است؟

حال با توجه به مطالب گفته شده، پی بردیم که این روش برای اتصال میلگردها به یکدیگر روش استاندارد و مطمئنی نمی باشد. شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که پس چه روشی را می توان جایگزین جوش سر به سر میلگرد نمود؟

در پاسخ باید بگوییم که اتصال مکانیکی بهترین و مطمئنی ترین جایگزین برای جوشکاری سر به سر میلگرد می باشد. در این روش برای وصله میلگرد ها از وسیله ای به نام «کوپلر» استفاده می شود که به کارگیری از آن از نظر اقتصادی بسیار به صرفه می باشد و در عین حال میزان پرت میلگرد را نیز به کمترین مقدار ممکن می رساند.

کوپلر پارس کاوه

مزیت وصله کردن میلگردها به وسیله اتصال مکانیکی

این روش بر خلاف جوش سر به سر میلگرد، نیاز به پارامترهای کمتری دارد و کوپلر های مورد استفاده در آن به وسیله دستگاه های سی ان سی و به طور بسیار دقیق ساخته می شوند.

اتصال به روش کوپلر
اتصال به روش کوپلر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

طراحی و برنامه نویسی : گروه طراحی تک ایده